top of page

Hakkında

Uzman psikolog Elit Bilge
Klinik psikolog Elit Bilge
Klinik Psikolog, Psikoterapist
Dr. Elit Bilge Bıyıkoğlu

 

Lisans eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde; Yüksek Lisans eğitimini Klinik Psikoloji alanında İstanbul Maltepe Üniversitesi’nde ve Doktora eğitimini İstanbul Üniversitesi'nde Klinik-Sağlık Psikolojisi alanında tamamlamıştır.

 

Süpervizyon eşliğinde Bilişsel-Davranışçı Terapi, Oyun Terapisi ve Filial Terapi eğitimlerinin yanı sıra birçok psikolojik değerlendirme testinin eğitimlerini almıştır. International Society of Schema Therapy (ISST) onaylı Şema Terapisti'dir.  Ayrıca The Linehan Institute tarafından verilen Diyalektik Davranış Terapisi eğitimini ve süpervizyonunu da tamamlayan Bıyıkoğlu, çalışmalarında Bilinçli Farkındalık’a (Mindfulness) da yer vermektedir.

Bıyıkoğlu; İstanbul ve Ankara’da bulunan çeşitli kuruluşlarda çocuk, ergen ve yetişkinler ile çalışmış; Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Çocuk Esirgeme Kurumu, Şizofreni Hastaları ve Yakınları Dayanışma Derneği, Kadıköy Belediyesi Çocuk Koruyucu Ruh Sağlığı Merkezi gibi kurumlarda stajyer psikolog olarak görev almıştır.

 

2011 yılında Maltepe Belediyesi’nin Okul Öncesi Çocuk Gelişim Tarama Projesi’nde görev alarak, 200’ü aşkın çocuğa gelişim değerlendirmeleri yapmış ve ailelerine psikolojik danışmanlık hizmeti vermiştir.

 

2011-2012 yılları arasında, Koşuyolu Rehabilitasyon Merkezi’nde anne-babalar ile bireysel ve grup psikoterapileri yürütmüş ve danışmanlık vermiştir.

 

2013 yılında Avustralya’da bulunan Bıyıkoğlu, Melbourne’da Moonee Valley Belediyesi Flemington Toplum Merkezi’nde 0-6 yaş aralığındaki çocuklar ve aileleri ile çalışmıştır. Burada bulunduğu süre içerisinde, Mindful - Centre for Training and Research in Developmental Health tarafından verilen Gelişimsel Psikiyatri eğitimine katılmış ve bunun yanı sıra, Melbourne Üniversitesi’nde Duygu-Odaklı Ebeveynlik Programı (Tuning in to KidsTM Emotionally Intelligent Parenting Program)’na katılarak program yürütücüsü olmaya hak kazanmıştır.

2014-2016 yılları arasında Memorial Hastanesi’nde Klinik Psikolog olarak görev alarak psikoterapi çalışmalarını yürütmüştür. Aynı dönemde İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde doktora çalışmalarına başlayan Bıyıkoğlu, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalında yeme bozuklukları, madde bağımlıları, kronik ağrı ve somatik belirti bozuklukları hastaları ile bireysel ve grup psikoterapileri yapmıştır.

Çeşitli uluslararası kongrelerde sunduğu klinik ve sağlık psikolojisi alanlarında bilimsel çalışmaları bulunan, Bıyıkoğlu, Hollanda’da düzenlenen 24. EFPSA Kongresi’nde internet kullanımı, yalnızlık ve psikolojik iyilik hali konulu araştırması ile ödüle layık görülmüştür. Özellikle stresle başaçıkma, depresyon, ilişki problemleri, psikolojik iyilik hali, kişilik bozuklukları, duygu düzenleme, anksiyete, kronik/psikolojik ağrı, yeme bozuklukları (duygusal yeme, aşırı yeme, obezite, kronik diyet yapma v.b.), kronik hastalığa sahip bireylerin psikolojisi konularında çalışmalar yapmaktadır.  

Türk Psikologlar Derneği ve Uluslararası Şema Terapi Birliği üyesi olan Bıyıkoğlu, çalışmalarına kurucusu olduğu Evo Psikoloji'de devam ederek bireysel ve grup psikolojik danışmanlık çalışmaları yürütmektedir. Ayrıca, Mef Üniversitesi ve Altınbaş Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak lisans ve yüksek lisans öğrencilerine dersler vermektedir. 

bottom of page